זכיינות

אלקטרה זכיינות הינה הזרוע היזמית והמימונית של קבוצת אלקטרה, המאפשרת לה ליישם את תפיסת מחזור החיים ולהבטיח טיפול מיטבי בפרויקט מתחילתו ועד סופו. הודות לכך, צברה קבוצת אלקטרה במהלך השנים ניסיון חסר תקדים בפרויקטים רחבי היקף מסוג BOT ,PPP ו-Turnkey, ופיתחה פתרונות המאפשרים לה להוציא לפועל מגה פרויקטים מורכבים ומגוונים.

אלקטרה זכיינות אחראית על ייזום, מימון, ניהול ופיקוח שוטף בפרויקטי Turnkey גדולים ומורכבים בתחומי הבנייה, תחבורה, התפלה, מים, אנרגיה מתחדשת ותשתיות ציבוריות רחבות היקף. פרויקטים אלו מאפשרים לכל החברות הבנות של אלקטרה להפגין את מגוון יכולותיהן הטכנולוגיות והלוגיסטיות. הניסיון העשיר ללא מתחרים והידע המעמיק של אלקטרה זכיינות ביססו את מעמדה כחברה מובילה בפרויקטי זכיינות בשילוב בין המגזר הציבורי לפרטי (Public Private Partnership PPP), באמצעות חברות למטרה מיוחדת (SPC), חברות הקמה (EPC) וחברות תפעול ותחזוקה (O&M).    

פרויקטי הזכיינות של אלקטרה בארץ כוללים פרויקטים רחבי היקף ומורכבים, ביניהם מחנה אריאל שרון – עיר הבה"דים החדשה של צה"ל בנגב, המהווה פרויקט רחב היקף בעל חשיבות לאומית; הפרויקט ההידרו-אלקטרי מעלה גלבוע, הפועל בשיטת אגירה שאובה ומספק חשמל זמין בהיקף 300 מגה ואט; ומערכת הפצה מורכבת לנתיבי הגז הטבעי לישראל (PRMS) בכל רחבי הנגב והדרום. אלקטרה לקחה על עצמה גם פיתוח מערכות טיהור שפכים בנתניה ובערד.

החברה גם מופקדת על פרויקטים גדולים אחרים כגון היכל המשפט החדש בתל אביב המשתרע על פני 32,000 מ"ר עם חניון תת קרקעי הכולל 5 מפלסים, לובי כניסה מפואר ומגדל משרדים בן 12 קומות; כמו גם פרויקט ידידותי לסביבה באוניברסיטת בר אילן שכלל שיפוץ שישה בנייני מעונות ובניית שני מגדלי מגורים חדשים ומרכזים מסחריים.

אלקטרה זכיינות אחראית גם על תכנון, הקמה, ניהול ותחזוקה של בניין קריית הממשלה החדש בן 11 קומות בנתניה, הכולל ארבעה מפלסי חנייה תת קרקעית ואזורי מרתף אחרים. הבניין יהיה מקום משכנם של משרדי ממשלה ורשויות ממשלתיות אחרות, לרבות משרד המשפטים, משרד הבריאות, רשות האוכלוסין וההגירה ובית הדין הרבני.

בנוסף, אלקטרה זכיינות עובדת על מגה-פרויקט ארצי אחר בשיטת PPP. פרויקט "הנתיב המהיר" –כרוך בתכנון, בנייה, תפעול ותחזוקה של נתיבי אגרה מהירים חדשים וכן מתחמי "חנה וסע" משולבים ומערכת תחבורה ייעודית. אלקטרה בונה כיום את נקודת ההתחלה הדרומית בראשון לציון, אשר תכלול חניון חנה וסע עם כ-3,500 מקומות חנייה.

זיכיונות לקווי תחבורה ציבורית מרכזיים הם תחום ההתמחות של אלקטרה אפיקים, מפעילת התחבורה הציבורית של קבוצת אלקטרה. בבעלות אלקטרה אפיקים צי רכב הכולל כ-1,400 אוטובוסים, המסיעים מדי שנה 80 מיליון נוסעים (נסיעות נוסע) בכ-450 קווי שירות בכל רחבי הארץ. חברת בת חדשה זו מהווה צעד משמעותי בהפעלת תשתית תחבורה עבור קבוצת אלקטרה, ושואפת להפוך למפעילת התחבורה הגדולה והמובילה בתחומה בארץ, המספקת לנוסעים בכל מקום את שירותי התחבורה הטובים ביותר.